Związek platoniczny – związek bez seksu

Z definicji związek bez seksu to nie relacja w której partnerzy czekają do ślubu, nie mogą się kochać ze względów zdrowotnych, obaw przed ciążą, czy względów religijnych. Związek platoniczny to tzw. białe związki, czyli te w których seks nie występuje w ogóle i zostało to ustalone przez partnerów na początku jego trwania. Najczęstszą przyczyną jest fakt, iż oboje partnerzy zwyczajnie nie lubią uprawiać seksu, nie daje im on przyjemności. Sami siebie nazywają aseksualnymi. Stanowią ok. 2 procent społeczności.

Aseksualnym brak zamiłowania do seksu nie przeszkadza tworzyć udanych związków… z innymi aseksualnymi. Trudno byłoby prawdopodobnie pogodzić interesy aseksualnych i praktykujących kochanków.  Relacje te oparte są na innych wartościach takich jak przyjaźń, zaangażowanie, wspólne pasje i zainteresowania itp.

Z naukowego punktu widzenia aseksualność oznacza brak odczuwania jakiegokolwiek pociągu seksualnego do którejkolwiek z płci. Kiedy w 2004 roku rozpoczęły się pierwsze brytyjskie badania nad aseksualnością okazało się, ze najliczniejszą grupą są tutaj dojrzałe kobiety.

Aseksualni tworzący białe związki twierdzą, że seks jest dla nich czymś nie naturalnym, śmiesznym, obrzydzającym, dyskomfortowym.  Zupełnie nie doświadczają płynącej z niego przyjemności, obca jest im magia zbliżenia.

Czasami postawy te przybierają formy bardzo radykalne, kiedy partnerzy w ogólne nie przepadają za wzajemnym dotykaniem, czy przytulaniem, czasami głaskanie i buziaki są mile widziane, ale na tym koniec.

Obecnie trwają dyskusje na temat genezy aseksualności i ewentualnego zaliczenia jej w poczet jednostek diagnostycznych.

Bezsprzeczne pozostaje, iż jeżeli partnerzy nie oszukują się nawzajem tając swoje prawdziwe preferencje to związek „as plus as” może być równie udany jak tradycyjny.

© Copyright Seks, ale nie tylko 2024