Grzybica intymna

Każda kobieta na pewno chociaż raz, spotkała się z tym problemem. Jak sobie z tym radzić? Jak pokonać grzybicę?
W pochwie zdrowej kobiety żyje mnóstwo mikroorganizmów, które stanowią naturalną florę bakteryjna. Tworzą je miliony pałeczek kwasu mlekowego. Mają one za zadanie nadać jej kwaśny odczyn, aby ochraniać ją przed atakiem chorobotwórczych bakterii, wirusów oraz grzybów. Jeśli jest ich mało dochodzi do zachwiania równowagi, wtedy pochwa narażona jest na infekcję. Wówczas grzyby wykorzystują okazję i natychmiast zaczynają się rozmnażać. Właśnie w taki sposób powstaje grzybica.
Czy choroba zależy od wieku?
Nie. Na grzybice może zachorować każda pani, nie zależy to od wieku. Są jednak pewne sytuacje w których jesteśmy mniej, bądź bardziej podatne na infekcję.
•    Na kandydozę – przeważnie cierpią panie, które zażywają leki np. antykoncepcyjne, czy antybiotyki. Ponieważ obniżają one naszą odporność.
•    W okresie menopauzalnym – kobiety są skłonne do zachorowania na grzybice. Błony śluzowe w tym czasie są gorzej nawilżone i łatwiej ulegają podrażnieniom. A to ułatwia grzybom wnikanie do organizmu.
•    Grzybicy sprzyja – cukrzyca oraz awitaminoza
•    W ciąży – ponieważ wtedy hormony się nie co zmieniają i kobiety są bardziej narażone na infekcję.
•    Błędy higieniczne – np. zbyt rzadkie zmienianie podpaski w czasie miesiączki. A także uskarżają się te kobiety, które zaś za często się podmywają oraz stosują irygację.
Pierwsze objawy
Zaczyna się swędzenia i pieczenia w okolicach intymnych. Następnie pojawia się biała wydzielina o grudkowatej konsystencji i słodkawym zapachu drożdży. Takie objawy powinny dać ci do zrozumienia, że trzeba pójść do ginekologa. Niestety z grzybami sama sobie nie poradzisz. Potrzebny jest preparat anty grzybiczny, zazwyczaj stosuje się do tego gałki dopochwowe i maść do smarowania miejsc intymnych. Ważne jest aby leczeniu poddał się także twój partner. Nawet jeśli nie odczuwa żadnych dolegliwości, powinien sparować członka maścią którą przepisał ci lekarz. Lepiej działać zapobiegawczo by infekcja się nie rozwinęła.
Rady na przyszłość
Ta wstrętna choroba niestety lubi wracać dlatego warto przestrzegać powyższych zasad, aby uniknąć infekcji.
•    Podmywaj się raz dziennie pod prysznicem, nie siadając w wannie. Nie używaj żadnych myjek, ani gąbek – łatwo zagnieżdżają się na nich grzyby. Miej swój ręcznik i używaj go tylko do wycierania miejsc intymnych. Ważne aby go dobrze wysuszyć, ponieważ jak zwiniemy go w kulkę mogą zagnieździć się grzyby.
•    W publicznych toaletach nie siadaj na desce, jest to skupisko zarazków i łatwo i infekcję.
•    Szczególnie uważaj na basenie. Nie siadaj nigdzie bez bielizny, nie rzucaj ręcznika na ziemię. Jak możesz wystrzegaj się jacuzzi, jest to siedlisko grzybów które są paskudne do wytępienia.
•    Zażywaj preparatów priobiotycznych, w czasie kuracji antybiotykowej. Jeśli masz skłonność do grzybicy, dwa razy w roku rób sobie kurację priobiotykami ginekologicznymi.
•    Noś bawełniana, przewiewną bieliznę. Wystrzegaj się tej syntetycznej.

© Copyright Seks, ale nie tylko 2021